• Zuzana Fábiková

“Neverte všetkému, čo sa vám predkladá. Skúmajte a presvedčte sa sami o všetkom.” – Jan Amos Komenský
          • Stavby na hodine matematika (7. ročník)

• Priestorová predstavivosť je schopnosť ľudí "vidieť objekty v priestote". Je do istej miery daná, ale dá sa trénovať a rozvíjať rôznymi cvičeniami a úlohami. Jedným z najdôležitejších postupov na tento rozvoj je reálna skúsenosť žiakov s objektami a ich rozostavením v priestore.

Žiaci siedmeho ročníka mali na hodine matematiky možnosť v skupinách si postaviť a zakresliť rôzne stavby z 3, 4, 7 a 12 kociek, pričom boli limitovaný len svojou fantáziou a pár fyzikálnymi zákonmi, ktoré sa im v niektorých prípadoch podarilo kreatívne obísť. Najväčšia výzva, ale aj zábava však pre nich bolo vo dvojiciach navrhnúť a potom zostrojiť originálnu stavbu z ľubovoľného množstva kociek. Keďže mali na výber z dvoch farieb, podujali sa na to spraviť stavby, v ktorých by túto vlastnosť využili a nakoniec vznikli jedinečné diela, ktoré niekoľkokrát vylepšovali, aby boli čo najlepšie.

Posúďte sami!

Viete uhádnúť čo ktorá stavba predstavuje?

• Dobrovoľná úloha: 7.A (november, december)

• Dobrovoľná úloha z matematiky. Za tri správne riešenia veľká jednotka. Za dve správne riešenia malá jednotka.

ÚLOHA 1: V obci stojí vedľa seba 5 kontajnerov na triedený odpad. Každý z nich má inú farbu podľa toho, čo sa v ňom zbiera. Na základe nasledujúcich tvrdení zisti, akú farbu má kontajner, ktorý sa nachádza uprostred:
            1. Žltý kontajner je hneď napravo od oranžového.
            2. Zelený a modrý kontajner nie sú vedľa seba.
            3. Medzi oranžovým a modrým kontajnerom je iba červený kontajner.

ÚLOHA 2: Chceš otvoriť zámok, no nevieš presný kód. Máš však nasledujúcu pomôcku: V čísle 682 je jedna číslica sprívna aj na správnom mieste. V čísle 614 je jedna číslica správna, no na zlom mieste. V čísle 206 sú dve číslice správne, no obe na zlých miestach. V čísle 738 sú všetky číslice nesprávne. V čísle 380 je jedna číslica správne, no na zlom mieste. Aký je kód, ktorý otvorí zámok?

ÚLOHA 3 (na vyžiadanie pošlem nápovedu): Sherlock Holmes sa chcel dostať do tajného klubu, v ktorom sa schádzajú najmúdrejší ľudia sveta. Do klubu ale majú prístup iba jeho členovia. Sherlock Holmes si zistil, kde sa tajný klub stretáva a tajne pozoroval návštevníkov klubu, keď do neho vchádzali. Každý z nich musel prejsť cez vrátnika, ktorý im povedal vždy jedno číslo.

Prišiel prvý návštevník.
            Vrátnik: "Dvadsaťštyri."
            Návštevník: "Dvanásť."
            Vrátnik ho pustil dnu.

Prišiel druhý návštevník.
            Vrátnik: "Desať."
            Návštevník: "Päť."
            Vrátnik aj jeho pustil dnu.

Prišiel tretí návštevník.
            Vrátnik: "Šestnásť."
            Návštevník: "Osem." A vrátnik aj jeho pustil dnu.

Sherlock Holmes si myslel, že číselnú hádanku prekukol. Odhodlal sa preto vstúpiť do klubu. Pristúpil k vrátnikovi a ten mu povedal: "Dva."
            Sherlock Holmes odvetil: "Jeden."
            Vrátnik:" Nesprávne! Vy tu nemáte čo hľadať!"

Aké číslo mal Sherlock Holmes povedať, aby ho vrátnik pustil do klubu?