• Fyzika očami žiaka

astronomické kvízy

Samuel Kvasnica, žiak 7. A triedy pripravil pre mladších spolužiakov v piatok 6.10. 2023 aktivitu pod názvom "Pozorovanie nočnej oblohy". Samotnému pozorovaniu, predchádzala školská príprava, formou prezentácie, v ktorej sa žiaci dozvedeli informácie potrebné k samotnému pozorovaniu. Večer sa všetci nadšenci astronómie stretli na miestnom ihrisku v doprovode svojich rodičov. Počasie nám prialo. Viditeľnosť bola výborná. Najskôr sme pozerali oblohu bez teleskopu a neskôr s jeho využitím.Večer sa niesol v pozorovaní najjasnejšej hviezdy, v skutočnosti planéty. "Prial" nám Saturn - druhá najväčšia planéta Slnečnej sústavy, Venuša, Jupiter. V priebehu večera sme mali možnosť vidieť galaxiu v súhvezdí Andromeda. Samkovi patrí veľké poďakovanie, za snahu spopularizovať medzi žiakmi našej školy astronómiu. Aktivitu "Pozorovanie nočnej oblohy" zhodnotili žiaci a rodičia veľmi pozitívne. Problém bol iba s ukončením aktivity v stanovenom čase do 21:00 hodiny. Pozorovanie sme ukončili o hodinu neskôr s prísľubom, že sa stretneme znova. Samkovi patrí veľké ďakujem. Akcia sa uskutočnila pod dohľadom RNDr. Behulovej a Mgr. Gubovej.

Video z pozorovaia Saturnu je tretie v poradí