Výroba slizkej hmota Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých sú typicky slovenské sviatky, ktoré sa u nás slávia od nepamäti. Tradíciou je navšíviť cintoríny a zapáliť sviečku na hrobe našich blízkych. No v niekoľkých posledných desaťročiach k nám prenikajú sviatky a zvyky z iných kútov sveta, ako je napríklad aj Halloween. Tradične je spojený so strašidlami a kostýmami, vyrezávaním tekvice, ale aj so slizom. V rámci tématiky Halloweenu si žiaci na krúžku vedeckých pokusov mohli vyrobili svoj modelovací sliz z lepidla, vody a sódy bikarbóny, ktorá celú zmes zahustila. Lepidlo dodalo hmote slizkosť.
Neviditeľné písmo: Už ste niekedy posielali zašifrovanú správu? Vymysleli ste si originálny kód, ktorý ste poznali len vy a vaši najbližší? Predpokladám, že áno. Kedysi si tak ľudia posielali dôležité správy zašifrované nie kódom, ale neviditeľným atramentov vpísaným medzi riadky bežného textu. Ale ako takýto text dešifrovať? Žiaci mali šancu odhaliť neviditeľné písmo napísané bezfarebným atramentom. Stačilo len podržať prázdny papier nad plameňom sviečky a počkať, kým sa písmo samé ukáže. Hnedé sfarbenie na mieste, kde bol nanesený roztok sódy bikarbóny, bolo spôsobené zuholnením papiera na tomto mieste, keďže jeho štruktúra bola zmenené vplyvom sódy. Na zuholnenie tejto časti papiera nám teda stačila nižšie teplota než na zapálenie zvyšku papiera. Neviditeľný text sa tak odhalil a papier zostal vďaka obozretnej práci žiakov celý.
Horenie a výbuch: Uskladnenie, výroba či manipulácia s horľavými plynmi nie je vždy jednoduchá záležitosť, no pri správnom postupe sa môže zmeniť na zábavu. Žiaci nie len zapaľovali propán-butánovu zmes, zavedenú pod mydlovú vodu (vznikali bubliny naplnené týmto horľavým plynom), ale aj pripravovali ďalší horľavý plyn - acetylén, ktorý nechávali vybuchnúť. Pri jeho dostatočnom množstve mali možnosť vyrobiť si z neho sviečku. Žiaci si nakoniec overili, že môžu bezpečne kúzliť ako fakíri s ohňom. Stačilo zobrať si mydlové bubliny naplnené horiacou zmesou na ruku a zapáliť. Horľavý plyn v bublinách rýchlo zhorel a jeho vylúčené množstvo tepla bolo pohltené mydlovou vodou vďaka veľkej tepelnej kapacite (teplote, ktorú treba dodať látke, aby sa zahriala o jeden teplotný stupeň).
Nie je čierna ako čierna: 3, 2, 1 - ŠTART - Ponor kriedu s nanesenou farebnou bodkou do vyvíjača (misky, kadičky, pohárika) naplneného vodou alebo alkoholom a sleduj, ako sa farba rozkladá a zanecháva na kriede farebné šmuhy. Pomocou chromatografie žiaci oddelili jednotlivé zložky zmesí - konkrétne farebných fixiek, ktorých farba nie je jednozložková, ale obsahuje zmes rôznych farbív, vďaka ktorej sa dosiahne požadovaný farebný odtieň. Žiaci si tieto farebné stĺpiky nakreslili a navzájom porovnali. A keďže niektoré fixky sú založené na vodnej báze a niektoré na alkoholovej, použili pri práci obe tieto rozpúšťadlá. Nakoniec ich úlohou bolo vyriešiť detektívny príbeh - nejaký ich spolužiak počarbal fixkou listinu výhercov súťaže. Našli 4 čierne fixky, ktoré zodpovedali tej na listine. Žiaci následne navrhli a uskutočnili postup, ktorým by odhalili vinníka.