Základná škola s materskou školou Jána Smreka, Melčice - Lieskové bude dňa 02.09.2022 (piatok) zatvorená z dôvodu čerpania riadnej dovolenky.
Oznam
Slávnostné otvorenie školského roka 2022/2023
Vážení rodičia, milí žiaci,
prázdniny sa pomaly končia a nový školský rok už klope na dvere. V škole sa už všetko chystá na návrat žiakov. Dúfame, že ste si oddýchli, ste plní zážitkov a tešíte sa ako sa s nimi podelíte so spolužiakmi a učiteľmi.
V pondelok 05. 09. 2022 o 8.00 hod. začne školský rok slávnostným otvorením.. Prváci a piataci nájdu svoje zaradenie a triedu na vstupných dverách budovy školy až v pondelok ráno z dôvodu ochrany GDPR.
Všetci žiaci sú povinní pri nástupe do školy odovzdať elektronicky alebo v tlačenej podobe "Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti, platné od 15. 08. 2022".
Nájdete ho v Edupage, v časti Žiadosti/Vyhlásenia.
Tlačivo si môžete stiahnuť aj TU.
Toto vyhlásenie predkladá zákonný zástupca pri absencii žiaka trvajúcej viac ako 5 dní (víkendy a sviatky sa nepočítajú).
POZOR! Prvý školský deň 05. 09. 2022 sa v ŠJ nevarí a nie je v prevádzke ani školský klub detí. Obedy a ŠKD fungujú až od 06. 09. 2022.
ŠKD bude v prevádzke od 06. 09. 2022 v čase od 6.30 hod. do 16.20 hod. Žiaci dostanú v pondelok zápisné lístky od pani vychovávateliek. Prosíme, aby ich žiaci priniesli vyplnené v utorok 06. 09. 2022.
Upozorňujeme všetkých rodičov žiakov 2. – 9. ročníka na anketu k voľbe do rady školy, ktorú im cez edupage odošlú triedni učitelia aj s bližšími informáciami. Rodičia prvákov budú oboznámení s voľbou do rady školy triednymi učiteľkami prvý školský deň v triedach.
Veríme, že nadchádzajúci školský rok prežijeme spolu v zdraví, v škole, v kolektíve, v príjemnej a vedomosťami nabitej atmosfére.
OZNAM školskej jedálne
Vedúca školskej jedálne oznamuje záujemcom o stravovanie v šk. roku 2022/2023, že sa môžu prihlásiť v termíne od 23.08.2022 do 30.08.2022 v čase od 7.00 h do 13.00 h.
Riadne vyplnenú a podpísanú prihlášku je potrebné odovzdať vedúcej školskej jedálne osobne alebo podpísanú a oskenovanú odoslať na: jedalen@zs-melcice.sk
PRIHLaSKA_NA_STRAVOVANIE.doc
Pomôcky pre žiaka 1. ročníka
Pomôcky, ktoré zabezpečujú rodičia:
- zošit č. 512 s 2 pomocnými linajkami (2 ks)
- zošit č. 513 (2 ks)
- zošit č. 520 (2 ks)
- zošit č. 440 (1 ks)
- zošit č. 511 s pomocnou linajkou (3 ks)
- slovníček č. 624 (1 ks)
- obaly na zošity a učebnice
- školské dosky
Peračník:
(mal by obsahovať)
- pastelky ( 12 kusov farieb, odporúčame hrubé trojhranné Maped alebo Koh-i-noor)
- obyčajná ceruzka č. 2 (2 ks, odporúčame hrubé)
- guma
- strúhadlo ( s krytom)
- nožnice ( s oblým hrotom)
- pero atramentové ( bude potrebné až od októbra, výber podľa odporúčania tried. uč.)
Cvičebný úbor:
Do vrecka pripraviť:
- tenisky s bielou podrážkou
- tepláková súprava
- tričko s krátkym rukávom
- ponožky
- krátke nohavice
Pomôcky na výtvarnú výchovu (poprosíme dať do kufríka):
- vodové farby, plastový pohár na vodu
- 1 štetec guľatý č.8, 1 štetec plochý č.10
- lep (tyčinka)
- farebné papiere
- nožnice (s oblým hrotom)
- plastelína
- voskové pastelky
- pokrývka na lavicu (igelit), zásterka ( alebo staré tričko), mäkká handrička
- výkresy A3 ( 10ks), A4 (20 ks)
Prezúvky - odporúčame s bielou podrážkou ( nie sú vhodné šľapky)
Všetko podpísať menom a priezviskom žiaka!
Slávnostná rozlúčka s deviatakmi na OcÚ v Melčiciach - Lieskovom
- 81
Prváci - noc v škole
Prváci sa rozlúčili s prvým školským rokom spaním v škole. Spoločne sme sa zabavili, zahrali, najedli a samozrejme najlepšie bolo spanie. O polnoci sme išli hľadať poklad. Nádherné sme si to všetko užili.
5
Ochrana človeka a prírody
- 4
Talent show 2022
- 11
Druhý polrok : Tvorba a život v ŠKD
Aj počas druhého polroka sme v našom klube detí pracovali, tvorili a športovali. Učili sme sa navzájom sa tolerovať a užívať si voľný čas s našimi spolužiakmi. Podieľali sme sa na výzdobe školy, výrobe darčekov pre našich budúcich prvákov, pre naše mamičky a ockov ,na príprave vystúpení. V závere roka sme si užili náš sviatok hrami ,odmenou nám bolo zábavné divadielko "Na traky" .
Nech sa páči ,pozrite sa ako sa nám v tomto roku darilo !😊
Rozvoj prírodovednej gramotnosti - exkurzia VIII.B
Žiaci VIII.B triedy navštívili v rámci rozvoja prírodovednej gramotnosti Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, v ktorom mohli zažiť svet prírody od podzemia až k vysokým horám.
Žiaci si mohli vyskúšať ako sa žije medveďovi v brlohu, vypočuť zvuky prírody a zvierat, skúsiť plazenie v jaskyni. V časti Kras a jaskyne Slovenska žiaci získali prehľad o jaskyniarstve, chemických zlúčeninách, ktoré tvoria jaskyne a tiež poznatky o technike, ktorá sa používa pri objavovaní jaskýň a o špecifických formách života v jaskyniach (písomné a archeologické artefakty, ktoré boli nájdené v jaskyniach).
V rámci prehliadky pozorovali sfarbenie oxidov a ďalších anorganických a organických zlúčenín. Pozorovania minerálov a hornín prispeli k upevneniu vedomostí žiakov v predmete chémia, lebo žiaci na vlastné oči videli krásne sfarbené anorganické a organické zlúčeniny, ktoré tvoria súčasť prírody.
V ďalšej časti prehliadky múzea pozorovali vzájomné pôsobenie Zeme a planét, sledovali film o vzniku Zeme, vyskúšali pôsobenie gravitačnej sily na jednotlivých planétach.
V závere prehliadky sme vystúpili na rozhľadňu múzea. Žiaci si mohli pozrieť nielen dominanty mesta Liptovský Mikuláš, ale tiež panorámu okolitých vrchov a prírodu Liptova.
V rámci exkurzie sme tiež navštívili Múzeum Janka Kráľa, v ktorom sú prezentované mestské dejiny najstarších čias až po koniec druhej svetovej vojny. V podzemných priestoroch je umiestnená Mikulášska mučiareň, ktorá približuje vypočúvanie legendárneho zbojníka a ľudového hrdinu Juraja Jánošíka.
Súčasťou múzea je pamätná izba hokejistov Liptovského Mikuláša od vzniku hokejového klubu v roku 1932.
V ďalšej časti prehliadky sa dozvedeli zaujímavosti o najväčšom a najslávnejšom vynáleze Eduarda Penkalu, o automatickom mechanickom pere (ceruzke), ktoré bolo zapísané na kráľovskom patentovom úrade v Budapešti 24.januára 1906 pod číslom 36946.
7
ERAZMUS + prezentácia pobytu v Chorvátsku
- 1
Výlet šiestakov po stopách Milana Rastislava Štefánika
Začiatkom júna absolvovali triedy 6.A a 6.B so svojimi triednymi učiteľkami A. Fabianovou a L. Chrenkovou svoj koncoročný školský výlet. Celý bol zameraný na významnú osobnosť našej histórie – MIlana Rastislava Štefánika, o ktorom čítali na hodinách literárnej výchovy. Svoju cestu začali v Podolí , v Múzeu miniatúr, kde si prezreli množstvo zmenšených stavieb, hradov a zámkov z celého Slovenska. Obdivovali tu napríklad zmenšený Bratislavský hrad, Trenčiansky hrad, hrad Krásna Hôrka, Beckov, zámok v Holíči či malé drevené kostolíky a drevenice z našich slovenských skanzenov. Medzi miniatúrami si pozreli aj Mohylu Milana Rastislava Štefánika, ktorú o pár minút navštívili aj osobne a mohli si ju pozrieť v skutočnej veľkosti. Po návšteve miesta posledného odpočinku veľkého slovenského politika a diplomata, zamierili do jeho rodiska, do Košarísk, kde sa z výkladu sprievodcu múzea dozvedeli veľa o jeho živote, záľubách a cestovaní. V jeho rodnom dome žiakov zaujalo veľa exponátov z exotických ciest po svete, vojenské uniformy fr. armády i model lietadla, ktorým havaroval pri jeho poslednej ceste na Slovensko. Keďže bol M. R. Štefánik významným vojakom a generálom, svoj školský výlet šiestaci ukončili v Piešťanoch vo Vojenskom historickom múzeu. Predovšetkým chlapcov bavila prehliadka rôznej vojenskej techniky, ale aj dievčatá si so záujmom pozreli ako to vyzerá vo vojenskom vrtuľníku.
5
Eliška Švachová - nadaná tenistka
Sme veľmi radi, že máme medzi našimi žiakmi aj nadaných nádejných športovcov. Patrí medzi nich aj Eliška Švachová, žiačka 6.A triedy, ktorá sa už niekoľko rokov intenzívne venuje tenisu. Svojej záľube obetuje všetok svoj voľný čas. Takmer denne intenzívne trénuje a hoci nie je ľahké zosúladiť prípravu do školy s náročným tréningom a tenisovými turnajmi, dosahuje výborné vyučovacie výsledky. Jej snaha a vytrvalosť v príprave na tenisové zápasy bola nedávno odmenené peknými výsledkami na Majstrovstvách Slovenska v turnaji mladších žiačok v Piešťanoch. Súťažila nielen v dvojhre, v ktorej sa prebojovala do prvej šestnástky najlepších hráčok Slovenska, ale súťažila aj v štvorhre, kde sa so svojou spoluhráčkou dostali medzi posledných osem dvojíc turnaja. Na spomínanom turnaji sa stretla aj so svojím veľkým vzorom, olympijským víťazom Milošom Mečířom, bývalým úspešným československým tenistom. Prajeme Eliške veľa úspechov v tomto krásnom športe a veríme, že ju čaká úspešná tenisová kariéra.
Prváci v Minizoo
Prváci strávili neopísateľný deň v Minizoo v Lubine. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavého o zvieratkách, ktoré sme mohli pohladkať, nakŕmiť a aj očesať. Nechýbalo aj občerstvenie a nakúpenie suvenírov.
Stravovanie počas pobytu žiakov v letnom ŠKD
Vedúca školskej jedálne p. Eva Beňová oznamuje zákonným zástupcom, ktorí prejavili záujem o stravovanie svojho dieťaťa počas letného školského klubu detí musia uhradiť poplatok za stravu do 30.06.2022
OZNAM školskej jedálne - dôležité !
Vedúca školskej jedálne p. Eva Beňová oznamuje stravníkom, ktorí majú záujem o stravu dňa 30.06.2022 t.j. štvrtok, aby sa prihlásili v školskej jedálni do 28.06.2022 do 7.00 h . V tento deň sú všetci stravníci z obedov odhlásení.
Dejepisná exkurzia siedmakov v Nitre.
V utorok 7.6.2022 sme našu interaktívnu exkurziu začali na Pribinovom námestí. Zopakovali sme si, že vďaka tomuto nitrianskemu kniežaťu máme prvú písomnú zmienku o Nitre z roku 828, kedy tu dal postaviť kostol. Knieža Mojmír ho však v roku 833 vyhnal a spojením Nitrianskeho a Moravského kniežatstva vznikla Veľká Morava. Nedalo sa nespomenúť ani panovníka Rastislava, ktorý zavolal na Veľkú Moravu Cyrila a Metoda. Za panovania Svätopluka mala Veľká Morava zasa najväčší rozmach. Ďalej sme sa presunuli na nádvorie hradu, kde sme si povedali o základných znakoch románskeho, gotického a barokového štýlu. Tu sme si povypĺňali pracovné listy a rôzne šifrovačky, na základe záujmového výkladu pani sprievodkyne, ktoré nás nakoniec priviedli k pokladu. V katedrále sv. Emeráma sme sa príjemne schladili, vynadívali sa na krásnu barokovú výzdobu a dozvedeli sa, že ide o sídlo nitrianskeho biskupa. Naša prehliadka končila v diecéznom múzeu, kde nás čakal poklad v podobe sladkej aj zdravej odmeny.
9
Príbehy detí - Unicef
Každé dieťa si zaslúži pekné spomienky na detstvo...
Kúpou jedného alebo viacerých príbehov detí, ktorým Unicef pomohol, môžete prispieť k tomu, aby aj deti s ťažkým osudom dostali pomocnú ruku. Preto sa aj naša škola rozhodla takouto formou prispieť a zakúpila si príbeh Amiry, ktorý si môžete prečítať vo svojich triedach.
Knižkodomčeky
Knižkodomčeky sú malé verejné knižnice. Každý si môže z takejto verejnej knižnice požičať knihu a po prečítaní si ju nechať alebo vrátiť. Projekt knihobúdok či knižkodomčekov funguje úspešne v mnohých európskych mestách. Pomocou nich môžete dať druhý dych Vašim knihám, prípadne si knihy požičiavať a čítať.V našej obci sú umiestnené tri knižkodomčeky. Jeden sa nachádza v areáli ZŠ Jána Smreka, ďalší je pri Pamätníku Jána Smreka a tretí v časti "Dolina" pri Dome Dolina.
V Trenčíne so šiestakmi
Začiatok júna odštartovali žiaci šiesteho ročníka dejepisnou exkurziou do Trenčína. Uličkami mesta prešli k zadnej bráne Trenčianskeho hradu a prezreli si exteriéry a časti interiéru dominanty mesta. Na nádvorí pri "studni lásky" stretli známych hercov, ktorí práve fotili upútavky k novej divadelnej hre. Ochotne sa s nami odfotografovali.
Okolo Farského kostola a Karnera sv. Michala sa žiaci VI.A a VI.B presunuli do Katovho domu, kde sa dozvedeli zaujímavosti o tomto obávanom a zároveň rešpektovanom povolaní. Nakoniec sa na Mierovom námestí všetci občerstvili chutnou zmrzlinou.
11