Žiaci VIII.B triedy navštívili v rámci rozvoja prírodovednej gramotnosti Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, v ktorom mohli zažiť svet prírody od podzemia až k vysokým horám.
Žiaci si mohli vyskúšať ako sa žije medveďovi v brlohu, vypočuť zvuky prírody a zvierat, skúsiť plazenie v jaskyni. V časti Kras a jaskyne Slovenska žiaci získali prehľad o jaskyniarstve, chemických zlúčeninách, ktoré tvoria jaskyne a tiež poznatky o technike, ktorá sa používa pri objavovaní jaskýň a o špecifických formách života v jaskyniach (písomné a archeologické artefakty, ktoré boli nájdené v jaskyniach).
V rámci prehliadky pozorovali sfarbenie oxidov a ďalších anorganických a organických zlúčenín. Pozorovania minerálov a hornín prispeli k upevneniu vedomostí žiakov v predmete chémia, lebo žiaci na vlastné oči videli krásne sfarbené anorganické a organické zlúčeniny, ktoré tvoria súčasť prírody.
V ďalšej časti prehliadky múzea pozorovali vzájomné pôsobenie Zeme a planét, sledovali film o vzniku Zeme, vyskúšali pôsobenie gravitačnej sily na jednotlivých planétach.
V závere prehliadky sme vystúpili na rozhľadňu múzea. Žiaci si mohli pozrieť nielen dominanty mesta Liptovský Mikuláš, ale tiež panorámu okolitých vrchov a prírodu Liptova.
V rámci exkurzie sme tiež navštívili Múzeum Janka Kráľa, v ktorom sú prezentované mestské dejiny najstarších čias až po koniec druhej svetovej vojny. V podzemných priestoroch je umiestnená Mikulášska mučiareň, ktorá približuje vypočúvanie legendárneho zbojníka a ľudového hrdinu Juraja Jánošíka.
Súčasťou múzea je pamätná izba hokejistov Liptovského Mikuláša od vzniku hokejového klubu v roku 1932.
V ďalšej časti prehliadky sa dozvedeli zaujímavosti o najväčšom a najslávnejšom vynáleze Eduarda Penkalu, o automatickom mechanickom pere (ceruzke), ktoré bolo zapísané na kráľovskom patentovom úrade v Budapešti 24.januára 1906 pod číslom 36946.