• Exkurzia v Smoleniciach

          • Vrámci exkurzie sme navštívili včeliu farmu v Smoleniciach. Žiaci si tu mali možnosť vyskúšať zážitkové učenie, počuli zaujímavé informácie o včielkach a ako sú pre nás dôležité. Súčasťou prednášky bol aj prenosný včelí úľ, v ktorom boli živé včielky a žiaci mali možnosť bezpečne ich pozorovať pri práci. Následne sme absolvovali prehliadku krásneho areálu včelej farmy, ochutnali sme tri druhy pravého medu a na záver si mali žiaci možnosť vyskúšať a vyrobiť vlastnú sviečku z včelieho vosku. 
            Pred odchodom z včelej farmy si mohli žiaci kúpiť rôzne včelie produkty a suveníry. Nasledovala prehliadka Smolenického zámku, na ktorý sme sa dostali príjemnou prechádzkou cez lesík medzi včelou farmou a zámkom. Na prehliadke zámku sa žiaci dozvedeli mnohé zaujímavosti o histórii zámku, počuli zaujímavú legendu o vzniku erbu rodu Pálfy, ktorý na zámku sídlil a mohli vidieť nádherný výhľad na okolie Smoleníc zo zámockej veže. 
            Po prehliadke sme ukončili náš výlet krátkou prechádzkou po okolí zámku a vrátili sme sa späť do školy s krásnymi zážitkami a mnohými novými a zaujímavými vedomosťami.

          • Súťaž Rubikova kocka

          • Súťaž Rubikova kocka sa uskutoční 20.5.2024 v popoludňajších hodinách. Všetkým súťažiacim príde správa s podrobnosťami cez EduPage.

          • Interaktívne vyučovanie ôsmakov - Energoland a Tekov

          •  

            Interaktívne vyučovanie ôsmakov - Energoland Mochovce, Tekovská hvezdáreň Levice - 7. máj 2024 ako bonus prehliadka Tekovskeho múzea.

            Hmlová komora, jadrové štiepenie, vizualizácia atómov, jadrový reaktor, svet v minulosti, vizualizácia sveta v budúcnosti, druhy energie, využitie energie, premeny energie, uhlíková stopa, elektrárne na Slovensku, Electricity maps, Van de Graafov generátor, likvidácia rádioaktívneho odpadu, výroba energie vlastným telom a mnohé ďalšie zaujímavosti zažili dnes naši ôsmaci v Energolande.

            V Tekovskej hvezdárni sa v troch častiach dozvedeli zaujímavé informácie o vesmírnych telesách, antické príbehy o súhvezdiach, zaujímavosti o Slnku, Saturn a ostatných vesmírnych telesách. Dozvedeli ako sa dá zkonštruovať z odpadového materiálu hviezdny ďalekohľad a kúpila na jeho umiestnenie. Veľmi zaujímavé bolo pozorovanie Slnka a slnečných škvŕn.

            No a v poslednej tretej časti nášho spoločného prírodovedného dňa sme sa dozvedeli niečo z histórie Tekova a počiatkoch lekárnictva a "miešania" homeopatických liekov a homeopatie, so zárodkami rozvoja chémie. Exkurzia bola plnohodnotným doplnením teoretického učiva a vedomostí nadobudnutých v procese teoretického vyučovania. V Melčiciach - Lieskovom zapísala: RNDr. Ľubica Behulová

          • Okresné kolo speváckej súťaže Slávik Slovenska

          • Dňa 3.5.2024 sa žiaci z našej školy Richard  Masaryk III. A, Natália Šprtlová IV. B, Karin Masaryková V.B a Viktória Križková VIII. B zúčastnili  Okresného kola speváckej súťaže Slávik Slovenska v Trenčíne.    V každej kategórii súťažilo pomerne veľa spevákov, ktorí podávali výborné spevácke  výkony. Vypočuli sme si krásne ľudové piesne a ľudovú atmosféru dotvárali aj nádherné kroje.  Tento rok bola silná konkurencia. Naši speváci sa síce neumiestnili na prvých troch miestach, ale naozaj dôstojne reprezentovali našu školu.  Zaslúžia si pochvalu za účasť a zároveň oceňujeme ich  veľkú chuť, snahu  a chcenie šíriť ľudové tradície prostredníctvom ľudových piesní.  Organizátorom ďakujeme za krásny plnohodnotný umelecký zážitok a tešíme sa na ďalší ročník Slávik Slovenska.

          • Literárno-historická exkurzia žiakov VI. ročníka

          • Mohyla M. R. Štefánika, jeho rodný dom v Košariskách či Západoslovenské múzeum v Trnave boli cieľom exkurzie žiakov VI. ročníka v utorok 30. apríla 2024.

            Spolu s vyučujúcimi literárnej výchovy a dejepisu sa najskôr vydali do Brezovej pod Bradlom a navštívili mohylu významného politika, generála, diplomata, štátnika...Milana Rastislava Štefánika. Nasledovala návšteva rodného domu v Košariskách s výkladom a prehliadkou evanjelického kostola či cintorínu, kde odpočívajú Štefánikovi rodičia.

            Cestou do Trnavy sa dievčatá a chlapci zapojili do kvízu, ktorý im pripravili vyučujúce, a mohli tak za svoje vedomosti získať sladkú odmenu.

            V Západoslovenskom múzeu videli expozície etnografie a folkloristiky, kompanologickú expozíciu a v neposlednom rade zapožičanú výstavu Život a smrť Slovanov, o ktorých sa učia aj na hodinách dejepisu. Na poslednej spomínanej výstave sa oboznámili s virtuálnou realitou a „nazreli“ tak do slovanského hrobu.

          • Astropopoludnie

          •  

            V priestoroch našej školy sme pre žiakov 4. ročníkov pripravili v réžii žiaka VII.A triedy, Samuela Kvasnicu, zábavné popoludnie. Naši štvrtáci si sami odpočítali začiatok popoludňajšieho programu, ktorý trval podľa rozpisu až do večerných hodín. Samko začal prezentáciou o vesmíre. Svojich mladších spolužiakov oboznámil so svojou knižnou zbierkou, modelmi z lega, priniesol malý teleskop a svoju zbierku minerálov. Po úvodnej prezentácii sme sa presunuli na školský dvor, kde sa začala praktická časť popoludnia. Deti si "vyskúšali" vlastnosti oxidu uhličitého, ktorý Samko využil na "vystrelenie rakety"- vydarilo sa. Použil 20%roztok octu. Pobyt na dvore sme využili na podanie obľúbenej pizze, ktorú deťom darovalo vedenie školy. Potom sme sa presunuli do budovy a pokračovali s experimentami. Samko pripravil sopky, optické klamy, pokusy so svetlom. No bohužiaľ, čas letel neúprosne rýchlo. Nestihli sme všetky pokusy, ani naplánovaný film. Štvrtáci si ešte pred záverom dohadovali termín na pokračovanie. Samko navrhol diplom pre každého účastníka, pretože sme nechceli odmeniť iba výhercu kvízu. Všetci účastníci sa snažili, počúvali, vedeli a zaujímali sa o aktivity v priebehu celého podujatia. Medzi účastníkmi podujatia bola oslávenkyňa Rebeka, ktorá priniesla svoje vlastné (veľmi chutné) koláčiky, Samko priniesol okrem seba a svojich "pokladov" tiež čokoládové sladkosti, vedenie školy zakúpilo na popoludnie ovocie, džúsy a sladkosť k diplomu. Z reakcií detí bola cítiť spokojnosť, nadšenie a tiež túžba po poznaní. Učili sme po vyučovaní a bolo to veľmi zaujímavé. Samkovi patrí veľké ĎAKUJEME za čas, ktorý venoval nielen príprave, ale i prezentácii. Veľké ĎAKUJEME patrí pánovi riaditeľovi, pretože nám umožnil ASTROPOPOLUDNIE (večer) zrealizovať. Bola to v podstate malá Noc výskumníkov na našej škole.

          • Robíme,  čo vieme

          • na krúžku deti pustili svoju fantáziu z uzdy a vytvorili obrazy z prírodných materiálov. Počasie nám prialo a výtvory sa nám tiež podarili.