• Okresné kolo speváckej súťaže Slávik Slovenska

          • Dňa 3.5.2024 sa žiaci z našej školy Richard  Masaryk III. A, Natália Šprtlová IV. B, Karin Masaryková V.B a Viktória Križková VIII. B zúčastnili  Okresného kola speváckej súťaže Slávik Slovenska v Trenčíne.    V každej kategórii súťažilo pomerne veľa spevákov, ktorí podávali výborné spevácke  výkony. Vypočuli sme si krásne ľudové piesne a ľudovú atmosféru dotvárali aj nádherné kroje.  Tento rok bola silná konkurencia. Naši speváci sa síce neumiestnili na prvých troch miestach, ale naozaj dôstojne reprezentovali našu školu.  Zaslúžia si pochvalu za účasť a zároveň oceňujeme ich  veľkú chuť, snahu  a chcenie šíriť ľudové tradície prostredníctvom ľudových piesní.  Organizátorom ďakujeme za krásny plnohodnotný umelecký zážitok a tešíme sa na ďalší ročník Slávik Slovenska.

          • Súťaž Rubikova kocka

          • Súťaž Rubikova kocka sa uskutoční 20.5.2024 v popoludňajších hodinách. Všetkým súťažiacim príde správa s podrobnosťami cez EduPage.

          • Literárno-historická exkurzia žiakov VI. ročníka

          • Mohyla M. R. Štefánika, jeho rodný dom v Košariskách či Západoslovenské múzeum v Trnave boli cieľom exkurzie žiakov VI. ročníka v utorok 30. apríla 2024.

            Spolu s vyučujúcimi literárnej výchovy a dejepisu sa najskôr vydali do Brezovej pod Bradlom a navštívili mohylu významného politika, generála, diplomata, štátnika...Milana Rastislava Štefánika. Nasledovala návšteva rodného domu v Košariskách s výkladom a prehliadkou evanjelického kostola či cintorínu, kde odpočívajú Štefánikovi rodičia.

            Cestou do Trnavy sa dievčatá a chlapci zapojili do kvízu, ktorý im pripravili vyučujúce, a mohli tak za svoje vedomosti získať sladkú odmenu.

            V Západoslovenskom múzeu videli expozície etnografie a folkloristiky, kompanologickú expozíciu a v neposlednom rade zapožičanú výstavu Život a smrť Slovanov, o ktorých sa učia aj na hodinách dejepisu. Na poslednej spomínanej výstave sa oboznámili s virtuálnou realitou a „nazreli“ tak do slovanského hrobu.

          • Astropopoludnie

          •  

            V priestoroch našej školy sme pre žiakov 4. ročníkov pripravili v réžii žiaka VII.A triedy, Samuela Kvasnicu, zábavné popoludnie. Naši štvrtáci si sami odpočítali začiatok popoludňajšieho programu, ktorý trval podľa rozpisu až do večerných hodín. Samko začal prezentáciou o vesmíre. Svojich mladších spolužiakov oboznámil so svojou knižnou zbierkou, modelmi z lega, priniesol malý teleskop a svoju zbierku minerálov. Po úvodnej prezentácii sme sa presunuli na školský dvor, kde sa začala praktická časť popoludnia. Deti si "vyskúšali" vlastnosti oxidu uhličitého, ktorý Samko využil na "vystrelenie rakety"- vydarilo sa. Použil 20%roztok octu. Pobyt na dvore sme využili na podanie obľúbenej pizze, ktorú deťom darovalo vedenie školy. Potom sme sa presunuli do budovy a pokračovali s experimentami. Samko pripravil sopky, optické klamy, pokusy so svetlom. No bohužiaľ, čas letel neúprosne rýchlo. Nestihli sme všetky pokusy, ani naplánovaný film. Štvrtáci si ešte pred záverom dohadovali termín na pokračovanie. Samko navrhol diplom pre každého účastníka, pretože sme nechceli odmeniť iba výhercu kvízu. Všetci účastníci sa snažili, počúvali, vedeli a zaujímali sa o aktivity v priebehu celého podujatia. Medzi účastníkmi podujatia bola oslávenkyňa Rebeka, ktorá priniesla svoje vlastné (veľmi chutné) koláčiky, Samko priniesol okrem seba a svojich "pokladov" tiež čokoládové sladkosti, vedenie školy zakúpilo na popoludnie ovocie, džúsy a sladkosť k diplomu. Z reakcií detí bola cítiť spokojnosť, nadšenie a tiež túžba po poznaní. Učili sme po vyučovaní a bolo to veľmi zaujímavé. Samkovi patrí veľké ĎAKUJEME za čas, ktorý venoval nielen príprave, ale i prezentácii. Veľké ĎAKUJEME patrí pánovi riaditeľovi, pretože nám umožnil ASTROPOPOLUDNIE (večer) zrealizovať. Bola to v podstate malá Noc výskumníkov na našej škole.

          • Robíme,  čo vieme

          • na krúžku deti pustili svoju fantáziu z uzdy a vytvorili obrazy z prírodných materiálov. Počasie nám prialo a výtvory sa nám tiež podarili.

          • Slávik Slovenska - školské kolo

          • Dňa 23.4.2024 sa na našej škole uskutočnila spevácka súťaž s názvom Slávik Slovenska. Tak, ako slávik v sebe skrýva krásny hlások, tak aj naše deti ukázali, že hoc sú malé, vo svojom hrdielku majú poklady. Svojimi piesňami nám spríjemnili deň a ukázali, že aj vďaka nim nám pretrváva naše kultúrne dedičstvo. Na súťaži sa nám predstavilo 14 súťažiacich v troch kategóriách. V prvej kategórii sa na prvom mieste s postupom umiestnil šikovný spevák Richard Masaryk (3.A). Druhé miesto sme udelili až dvakrát,  a to Dominikovi Šprtlovi (1.A.) a Viktorii Kolcunovej (3.B). Na treťom mieste sa umiestnila Sofia Jánska (2.A.). V druhej kategórii prvé miesto získala speváčka Natália Šprtlová (4.B), druhé miesto obsadila Eva Balajová (4.A.) a tretie Nela Kadlečíková (4.A). V poslednej kategórii prvé miesto získala Viktória Križková (8.B). Všetkým postupujúcim blahoželáme a držíme päste v okresnom kole. Všetkým našim slávikom ďakujeme za účasť a veríme, že sme ich nepočuli spievať posledný raz

          • Žiaci siedmeho ročníka v Čistiarni odpadových vôd a v Krajskej knižnici Michala Rešetku v Trenčíne

          • V pondelok 22. apríla 2024 sa žiaci siedmeho ročníka zúčastnili vrámci Dňa Zeme návštevy Čistiarne odpadových vôd a Krajskej knižnice Michala Rešetku oddelenia pre deti a mládež v Trenčíne.

            V Čistiarni odpadových vôd sa žiaci pod odborným výkladom oboznámili s dvomi spôsobmi čistenia odpadovej vody. Žiaci si mali možnosť prezrieť jednotlivé zariadenia mechanického čistenia, ako sú lapače štrku, hrablice, lapače tukov a pod. Po mechanickom čistení si prezreli fázu biologického čistenia, pri ktorom vzniká kal, ktorý je vedľajším produktom ČOV. Dozvedeli sa, že vďaka kalu vzniká metán, ktorý používajú v ČOV na vykurovanie, ohrev a na výrobu elektriny. Na konci tejto časti exkurzie mali žiaci možnosť vyjsť na vrch skladovacej veže, z ktorej mali výhľad na TN hrad.

            V knižnici sa žiaci dozvedeli o práci v jednotlivých oddelenia, oprave kníh, ale aj o medzinárodnom desatinnom triedení náučnej literatúry.

            Pani knihovníčka mala pre prítomných pripravené čítanie o troch rôznych druhoch znečisteniach vody. Žiaci viedli debatu o recyklovaní a využívaní odpadov. V aktivite zameranej na rozklad odpadov si zmerali svoje vedomosti o čase rozkladu plastov, skla, papieru či biologického odpadu.

            Posledná aktivita bola zameraná na vyhľadávanie kníh beletrie, podľa priezviska autora. Žiaci objavili knihy fantastickej, dobrodružnej, detektívnej, ale aj cudzojazyčnej literatúry.

          • Exkurzia ôsmakov – výstava ľudových krojov na Trenčianskom hrade

          • Triedy 8.A a 8.B sa vo štvrtok 18. apríla 2024 vybrali na exkurziu na Trenčiansky hrad. Ich cieľom bola výstava ľudových krojov trenčianskeho regiónu inštalovaná v budove vojenskej kasárne na hrade. Žiaci obdivovali krásne vyzdobené odevné súčasti vystavených ľudových odevov i výšivky na krojovaných bábikách oblečených do krojov jednotlivých obcí z okolia Trenčína a Nového Mesta nad Váhom. Okrem tejto výstavy si zároveň pozreli aj interiér a exteriér hradu s jeho historickými zbierkami. Zo zaujímavého výkladu pani sprievodkyne sa dozvedeli veľa informácií o histórii Trenčianskeho hradu, o živote na hrade v minulosti i o panovníkoch, ktorí vlastnili hrad v minulých storočiach. Mohli si pozrieť prebiehajúci archeologický výskum na hradbách hradu i Matúšovu vežu a krásny výhľad na celé mesto a jeho okolie.

          • Deň narcisov 2024

          • Liga proti rakovine pomáha na Slovensku onkologickým pacientom a ich blízkym už 34 rokov aj vďaka známej zbierke Deň narcisov, ktorá sa  konala aj prostredníctvom dobrovoľníkov z našej školy štvrtok - 18. apríla. V tento deň,  sme  pripnutím kvietku narcisu vyjadrili spolupatričnosť onkologickým pacientom a finančne ich podporiť. Na Slovensku ich totiž ročne pribúda približne 40 000 a každý z nás pozná niekoho, koho zasiahlo toto náročné ochorenie.

            Spoločne sme na škole vyzbierali 235, 50 eur.

          • Exkurzia do Hlohovca - štvrtáci

          • Dňa 17.4. 2024 sme sa so žiakmi 4. A, 4.B a 4.C vybrali za poznávaním tajomstiev vesmíru do Hvezdárne a planetária M. R. Štefánika v Hlohovci.

            V planetáriu nás čakal zaujímavý vzdelávací program, prostredníctvom ktorého si deti pripomenuli poznatky o Slnečnej sústave, dozvedeli sa zaujímavosti o jednotlivých planétach, o Mesiaci,  súhvezdiach, o pohybe vesmírnych telies.

             Na záver vzdelávacieho programu deti zaujala skvelá laserová show.

            Taktiež sme mali možnosť vyskúšať si pozorovanie  Slnka špeciálnym ďalekohľadom.

            Pri návšteve mesta Hlohovec sme navštívili aj Vlastivedné múzeum.

            Prežili sme pekný (aj keď chladný ) deň plný zážitkov, ktoré obohatili vedomosti žiakov.

          • Exkurzia žiakov 9. ročníka v Chemosvite Svit

          • S našimi deviatakmi sme dnes absolvovali exkurziu v Chemosvite, v spoločnosti, ktorá sa orientuje na výrobu, zušľachťovanie a predaj flexibilných fólií pre obalové účely a pre elektrotechnický priemysel, na výrobu a predaj výrobkov z plastov, aj recyklovaných, polypropylénových vlákien a strojárskych výrobkov a baliacich automatov. Žiaci mohli v spoločnosti vidieť stroje, ktoré tu pracujú od roku 1962. Oboznámili sa s celým výrobným procesom, výrobou fôlie z granúl a spätnou výrobou granúl z nepoužitého plastu. Chemosvit je ekologická spoločnosť. Vo výrobnom procese nemá odpad, využiva aj teplo vznikajúce pri spracovaní plastov na vykurovanie domácností. Chemosvit zabezpečuje technický servis, výrobu a distribúciu energií, dopravno-zasielateľské služby a služby hotela.

            Spestrením našej exkurzie v Chemosvite boli cestovateľské zážitky. Cestou do Svitu meškal rýchlik 32 minút, preto sme museli použiť na prepravu náhradu vlaku, autobus. Cestou späť, meškal osobný vlak zo Svitu do Popradu. Aj tento problém sa podarilo vyriešiť vďaka empatii pracovníkov ŽS Svit, ktorí na môj podnet zariadili,aby nám rýchlik, na ktorý sme mali prestúpiť v Poprade zastavil priamo vo Svite. Pánovi na dispečingu patrí naše veľké Ďakujem. Exkurzia bola vhodným prínosom k posilneniu medzipredmetových vzťahov, k upevneniu teoretických vedomostí napr. o využití elektrónov a laseru vo výrobnom procese.